Jak działa odwrócony kredyt hipoteczny?

Kredyty na zasadzie odwróconej hipoteki cieszą się popularnością wśród seniorów posiadających nieruchomości, którzy jednocześnie chcieliby uzyskać środki na bieżące potrzeby.
Wyjaśniamy, w jaki sposób działa ten instrument finansowy.

Jak działa odwrócony kredyt hipoteczny?

Odwrócony kredyt hipoteczny jest rodzajem kredytu, na którego zasadzie instytucja finansowa udziela właścicielowi nieruchomości pożyczki na określoną część jej wartości rynkowej.

Innymi słowy, w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego, zamiast dokonywania płatności na rzecz pożyczkodawcy przez właściciela domu, jak ma to miejsce przy tradycyjnej „hipotece”, to pożyczkodawca płaci właścicielowi nieruchomości.

Podobnie jak przy zwykłym kredycie hipotecznym, dom jest zabezpieczeniem kredytu.
Kiedy jego właściciel przeprowadza się lub umiera, dochód ze sprzedaży trafia do pożyczkodawcy w celu spłaty zobowiązań.

Wszelkie wpływy wykraczające poza kwotę pożyczki trafiają do właściciela domu lub w przypadku, gdy ten zmarł — jego spadkobierców. W niektórych przypadkach ci mogą zdecydować się na spłatę hipoteki, aby zachować nieruchomość.

Tym, co przyciąga zainteresowanych, są plusy tego typu umowy, wśród których znajdują się przede wszystkim brak przymusu płacenia miesięcznych rat oraz brak konieczności pozbywania się posiadanej nieruchomości.

O jaką kwotę mogą starać się kredytobiorcy?

Wysokość kwoty kredytu zależy przede wszystkim od wieku najmłodszej z osób przystępujących do umowy oraz oczywiście od wartości samego domu lub mieszkania.

Decydując się na kredyt na zasadzie odwróconej hipoteki, powinniśmy dokładnie zaplanować to, w jaki sposób rozporządzimy uzyskanymi pieniędzmi.
Pozwoli to zapobiec nieprzemyślanym transakcjom i szybkiemu wyczerpaniu się środków.

Decydując się na odwrócony kredyt hipoteczny, a także pożyczki i kredyty jako takie, zawsze powinniśmy rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.

Brak rozsądku przy podejmowaniu tak istotnych decyzji może skutkować daleko idącymi konsekwencjami w przyszłości.

Z tego względu, w idealnym przypadku warto skorzystać z pomocy niezależnego eksperta do spraw finansów, który pomoże wybrać odpowiedni dla nas instrument.